27 Temmuz 2011 Çarşamba

Tercih Dönemi

Üniversite tercih dönemlerinde birçok televizyon kanalında üniversiteleri ve bölümleri tanıtmak amacıyla programlar yapılır; Rektörler, Öğretim Üyeleri ve nadir de olsa bir veya iki üniversite öğrencisi konuk edilir. Nedense bu öğrencilere söz hakkı verildiğinde öğrenciler hocası tarafından daha önceden planladıkları konuşmanın sınırlarını aşacak endişesiyle rahatsız edici gözlerle takip edilir. 
Tercih dönemi süresince sürdürülen bu programların tümünde ağırlıklı olarak vakıf üniversiteleri tanıtılır. Ülkemizin yaşam standartları göz önünde bulundurulduğunda ve buna bağlı olarak da tercihlerde vakıf üniversitelerinin ve devlet üniversitelerinin yerine bakıldığında tanıtımların büyük çoğunluğunun vakıf üniversitelerine mi yoksa devlet üniversitelerine mi daha fazla yer vermesi gerektiği gerçeği ortaya çıkacaktır sanırım.
Üniversite akademik personeli ve öğrencisiyle bir bütündür. Varlığını da gelişimini de sürdürebilmesi, akademik personelini ve öğrencisini uyum içinde bünyesinde barındırabilmesi ile sınırlıdır. Bu bağlamda üniversite, öncelikli olarak nasıl bir akademik kadroya sahip olduğu, bu akademik kadronun üniversiteye ne gibi katkılarının olduğu ve ne gibi farklılıklar yarattığı konusunda öğrencileri bilgilendirmelidir. Daha sonra nasıl bir öğrenci profili istediğini ve öğrencilerden beklentilerini dile getirmelidir.
 Bu tür programların bu kısa zaman diliminde öğrencileri üniversiteler ve bölümleri konusunda sağlıklı bir biçimde bilgilendirebilmesi ve yönlendirebilmesi imkansızdır. Yaptıkları iş akıl karıştırmaktan başka birşey değildir.


Devam edecek...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder